Vai esi kādreiz pēc darba dienas novilcis kurpes un sajutis, ka lielais pirksts klusi sūdzas par dzīvi? Neesi viens – Eiropā gandrīz katrs piektais cilvēks cieš no hallux valgus jeb tā sauktajiem greizajiem īkšķiem un “kauliņiem” pie pirkstu pamatnes.
Bet šī nav tikai estētiska problēma, šī ir sāpīga, kairinoša un dzīves kvalitāti graujoša deformācija, kas parasti sākas nemanāmi līdz vairs nevar uzvilkt nevienas normālas kurpes.
Kā izskatās hallux valgus un kāpēc tas ir tik nopietni?
Vizuāli – tas ir "kauliņš", kas izvirzījies uz āru pie pēdas lielā pirksta pamatnes. Proti, pie pēdas īkšķa pēkšņi ir parādījies puns. Bet tas nav tikai kauls. Tas ir rezultāts tam, ka pirksts burtiski maina virzienu. Šie te bunjoni rada nemitīgu berzi pret apaviem. Rezultātā veidojas iekaisuši audi, apsārtums, sāpes, dažkārt arī šķidruma uzkrāšanās locītavā. Šīs sāpes kļūst spēcīgākas, pat neciešamas, pie ilgstošas staigāšanas vai stāvēšanas. Turklāt lielais pirksts sāk spiest virsū un deformēt arī pārējos pirkstus, it īpaši otro.
Kad pēda vairs nestrādā biomehāniski pareizi, ķermenis sāk kompensēt – mainās gaita, stāja, slodze uz ceļiem, gūžām un muguru. Tas var novest pie kustību ierobežojumiem un līdzsvara problēmām. Kad sāp staigāt, tu staigā mazāk. Pēda kļūst nestabila. Gados vecākiem cilvēkiem tas būtiski palielina krišanas risku un līdz ar to – arī kaulu lūzumu iespējamību. Kopumā dzīves kvalitāte pasliktinās. Apavu izvēles ierobežojumi, diskomforts, sāpes, kauns par pēdu izskatu – tas viss ietekmē pašapziņu, aktivitāti un pat sociālo dzīvi.
Kāpēc tieši tu?
Mēs dzīvojam laikmetā, kur visu laiku esam kustībā – vai tieši otrādi – sēžam pie datora bez elpas. Pievienojam šim kokteilim augstpapēžu kurpes, šaurus apavus vai pat vienkārši nepiemērotus sporta apavus, kur pēdām nav kur elpot un hallux valgus nemaz nav tik pārsteidzošs ciemiņš.
Statistika runā skaudri – sievietes cieš no šīs deformācijas krietni biežāk nekā vīrieši, un īpaši riska grupā ir tās, kas strādā stāvošus darbus: skolotājas, pārdevējas, frizieres. Domājams, ka katra sieviete zina, ka skaistie augstpapēžu apavi nav veselīgi pēdām un stājai. Pajautājiet pašas sev – cik bieži ir nācies vakaru pavadīt neērtās, pēdas smeldzošās laiviņās? Un ja tādās pavadiet teju katru dienu, tad nav brīnums, ka kādā brīdī pēdas deformējas. Arī sportisti, īpaši skrējēji un dejotāji, nav pasargāti – viņu pēdām ik dienu jāiztur neiedomājama slodze, turklāt arī traumas nenāk par labu.
Tehniskais ortopēds Vladimirs Kabajevs uzsver, ka “galvenais iemesls hallux valgus attīstībai ir stāvošs darbs un nepiemērota apavu izvēle, tāpēc statistiski visvairāk no šīs pirkstu deformācijas cieš sievietes, kas ikdienā nēsā augstpapēžu kurpes. Taču ārkārtīgi lielu lomu spēlē arī ģenētika. Lai ārstētu hallux valgus, ir jāsaprot tā rašanās cēlonis, tāpēc vienmēr cenšos noskaidrot, vai kādam no pacienta ģimenes arī ir šī pirkstu deformācija. Nesen manā praksē bija paciente, kurai kauliņu deformācija ir attīstījusies jau 15 gadu vecumā, jo, diemžēl, tāds ir viņas ģenētiskais mantojums. Protams, meitenei tas ir liels pārdzīvojums, jo kāju pirksti vairs nav estētiski pievilcīgi, kā arī sāk traucēt sāpes.”
Kad jādodas pie speciālista?
Hroniskas sāpes, nespēja normāli staigāt, krusteniskas pārmaiņas arī citos pirkstos, pirkstu pārklāšanās, iekaisumi, un bieži – emocionāla diskomforta sajūta. Tā ir kā ķēdes reakcija – sāp pēdas, tu staigā citādāk, sāp mugura, mainās stāja. Tu sāc vilkt tikai vienus konkrētus apavus, jo tie vienīgie “nesāp". Bet tā nav jādzīvo.
Ja parādās sāpes kāju pirkstos, jo īpaši pie īkšķa, ja vizuāli redzi izmaiņas pie tā, ja vairs nevari ielīst savās mīļākajās kurpēs – laiks doties pie tehniskā ortopēda. Vizītē speciālists veiks pēdas novērtējumu, mērījumus un izskaidros gan deformācijas pakāpi, gan ārstēšanas iespējas. Dažreiz pietiek ar ortozēm, fizioterapiju un devalgizatoriem. Smagākos gadījumos tiek apsvērta operācija. “Lielākajai daļai cilvēku hallux valgus laika gaitā progresē, ja netiek veikti preventīvi pasākumi. Cilvēkiem bez ārstēšanās deformācija kļūst tik smaga, ka nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās – un, jo vēlāk tas tiek darīts, jo sarežģītāka un ilgāka ir rehabilitācija. Turklāt operācija negarantē, ka izvirzījums neatgriezīsies atkal,” atzīst V.Kabajevs.

Varbūt vēl nav par vēlu? Jeb kā novērst hallux valgus.
Laba ziņa ir tāda – ja deformāciju pamana laicīgi, vēl var darīt daudz, lai novērstu tās attīstību. Ne velti profilakse ir karaliene. Aizvien iecienītāki un arī ērtāki lietošanai ir kļuvuši dažādi devalgizatori un īkšķa atvilcēji, bandāžas. Šie nelielie, parasti silikona vai mīksta auduma palīgi, izskatās pēc nieka, bet spēj darīt brīnumus. Devalgizatori palīdz nostiprināt pareizu pirksta stāvokli, samazina berzi un sāpes, un ilgtermiņā – palēnina vai pat aptur deformācijas attīstību. Devalgizatoru vajadzētu lietot katru dienu – sākumā varbūt tikai pāris stundas, līdz pierod, vēlāk – ilgāk. Daži devalgizatori ir paredzēti nēsāšanai naktī, citi – dienā zem zeķēm un apavos.
Tehniskais ortopēds ieteiks arī piemērotas ortopēdiskās zolītes, kuras ērti ievietot ikdienas apavos. Tās lieliski atbalsta pēdu un noņem slodzi no sāpošās un deformētās vietas, atvieglojot gaitu un padarot ikdienas pārvietošanos daudzreiz patīkamāku. Vēl tehniskā ortopēda vizītes laikā tiek parādīti pēdas vingrinājumi, kurus ērti var veikt arī mājās bez lielas piepūles, taču, kā uzsver V.Kabajevs, noteikti ir jādodas arī pie fizioterapeita.
Lai veiksmīgi apturētu pirkstu deformācijas attīstību un radīto diskomfortu, šim jautājumam jāpieiet nopietni, tāpēc fizioterapeits ir tas speciālists, kas ieteiks vispareizākos vingrinājumus muskuļu stiprināšanai ap pēdas arku un pirkstiem. Protams, jāvalkā pareizi, pietiekami plati apavi, kas ļauj pēdai justies brīvi. Nereti visprātīgāk būtu nēsāt ortopēdiskos apavus, kas sniedz papildus atbalstu un komfortu. Svarīgi ir vismaz reizi gadā apmeklēt tehnisko ortopēdu, lai sekotu līdzi deformācijas progresam.
Mēs katrs esam pelnījuši pēdas, kas ne tikai izskatās labi, bet arī kalpo uzticami visu dzīvi. Mūsu ķermenis sākas no pēdām, un diskomforts tajās ietekmē mūs līdz pat sprandai. Ja jums ir hallux valgus, tas nav pasaules gals, bet tas ir signāls – ķermenis runā. Ieklausies! Pielāgo apavus, pārbaudies pie ārsta, ievies ortopēdiskās zolītes un devalgizatoru savā ikdienā. Jo, kamēr vēl vari izvēlēties staigāt bez sāpēm, dari to.